zde se nacházíte:
Úvod > Minulé ročníky

O  slavnostech 2021

Třetí ročník byl moc příjemný. Kromě již zavedených značek mohli návštěvníci konečně ochutnat výborné prosecco z vinařství Montelvini, které v roce 2020 nemohlo dorazit kvůli koronavirovým opatřením. Novinkou pak byla také vína ze Sicílie. Pana sokolníka a jeho úžasné ptactvo doplnil tentokrát stánek s knihami o lese, kde si děti mohli vyzkoušet své znalosti o lese, učit se poznávat stopy zvěře apod. Slavnosti jsme doplnili o představení divadelního spolku Lůza o princezně, která byla moc pyšná. Cimbálovka naopak pyšná nebyla a hrála, co jí síly stačily. Až když to vypadalo, že teplo přesáhne hranice možného, hasiči vše pěkně zchladili. Vláček vozil malé i velké a spokojeni byli všichni. Vína se vypilo přehršel a hladového, aby jeden lupou hledal.

Akce byla opět realizována s finanční podporou statutárního města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje, kterým tímto také velmi děkujeme.

Přítomní vinaři:
Vinařství Buchtovi
- Vinařství Montelvini - Vinařství Filip Mlýnek - Vinařství Gorghi Tondi - Vinařství Kněží hora - Vinařství Konečný Čejkovice - Vinařství Lahofer - Vinařství Štěpánek - Vinařství U Křížku - Vitisberg - Žerotín

O  slavnostech 2020

Vybraní vinaři nám při II. ročníku v roce 2020 nabídli opravdu to nejlepší ze svých sklepů. Bohužel jsme z důvodu koronaviru museli oželet vinařství Château Topoľčianky ze Slovenska a Montelvini z Itálie. Ale i tak bylo co ochutnávat v hojné míře. Součástí slavností bylo občerstvení a výběrová káva. Velký zájem, stejně jako loni, byl o pana sokolníka s jeho výstavními kousky dravého ptactva, a to nejen mezi dětmi. Hasiči pak kromě dohledu nad požární bezpečností též svlažovali vzduch pravidelným postřikem a samozřejmě se věnovali dětem. Hradecká cimbálovka moc pěkně hrála a tak si někteří i zatančili.

Akce byla realizována s finanční podporou statutárního města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje, kterým tímto také velmi děkujeme.

Přítomní vinaři:
Lahofer vinařství - Spielberg - Vican - Vinařství Buchtovi - Vinařství Kněží hora - Vinařství Konečný Čejkovice - Vinařství Pod Radobýlem - Vinařství Štěpánek - Víno Hnidák - Vitisberg - Žerotín

O  slavnostech 2019

Celkem 12 vybraných vinařů Vám k ochutnání nabídlo to nejlepší ze svých sklepů. Součástí slavností byla i nabídka různého občerstvení, ať už ručně vyráběné sladkosti, kafe na kole či rozšířená nabídka jídla a posezení bufetu U vlka. Aby měli dospělí klid na ochutnávání a pobavení se s přáteli pro děti byli připraveny doplňkové akce - hasači s ukázkami své techniky či sokolník s dravým ptactvem. Akci příjemně doplnila cimbálová muzika.

Víno se nalévalo pouze degustačních sklenek, které byli k dispozici v rámci vstupného ve výši 100 Kč. Součástí vstupného byla kromě degustační sklenky s logem slavností též propagační brožura s přehledem zúčastněných vinařů a možností zápisu poznámek. Pro děti, abstinenty a všechny, kteří nechtěli nebo nemohli degustovat víno byl vstup zdarma.

Akce se konala pod záštitou primátora statutárního města Hradec Králové pana prof. PharmDr. Alexandra Hrabálka, CSc., kterému tímto velmi děkujeme za podporu.

Přítomní vinaři:
Kolby - Konečný winery - Lahofer vinařství - Filip Mlýnek - Château Topoľčianky - Vican - Vinařství Buchtovi - Vinařství Kněží hora - Vinařství Šápara - Vinařství Štěpánek - Vinné sklepy Zapletal - Žerotín

Legenda

Podle staré báje se ovdovělá dvojnásobná česká královna Eliška Rejčka a její nevlastní dcera, královna Eliška Přemyslovna, tajně setkaly na smluveném místě v nedalekých lesích města Hradce Králové, aby se pokusily urovnat své nepříliš dobré vztahy, které mezi sebou jako nevlastní matka a dcera měly. Tato schůzka byla před Janem Lucemburským, manželem Elišky Přemyslovny, přísně utajována. Na tomto setkání Eliška Přemyslovna přesvědčila svoji nevlastní matku, aby podpořila Jana Lucemburského při volbě za českého krále. Co přesně bylo argumentem, který Elišku Rejčku přesvědčil, dnes již bohužel nevíme. A jak už to tak bývá, přestože schůzka byla tajná, dozvěděla se o ní hradecká šlechta a měšťané, kteří dovezli oběma Eliškám a jejím družinám občerstvení ve kterém samozřejmě nechybělo víno. Po čase Eliška Rejčka prodala všechna svá věnná města Janu Lucemburskému za 10 tisíc hřiven stříbra.